Министерството на отбраната подготвя задължителна военна подготовка за определена категория цивилни.

...
Министерството на отбраната подготвя задължителна военна подготовка за определена категория цивилни.
Коментари Харесай

Задължителната казарма на пауза, предизборно

Министерството на защитата подготвя задължителна военна подготовка за избрана категория цивилни. Това изясни неотдавна пред депутатите от защита заместник-министърът на защитата, а в този момент и длъжностен боен министър Атанас Запрянов. В друго свое изявление Зпрянов изясни, че се работи за това " младите български жители да бъдат готови за носене на военна работа при продължителна стандартна война ".

Засега Министерството на защитата единствено обмисля разновидности. Самите законодателни промени в Закона за запаса и в Закона за защитата са подготвени, само че на половина. Готови са текстовете за припомнянето на военните привички на тези, които са били в казармата преди 2007 година. Не са подготвени текстовете за наложителната военна подготовка на цивилното население.

Близки, осведомени с процеса, разясниха, че военните умения може да станат наложителни, да вземем за пример за лекарите или IT експерти. Миналата година участници в разискванията пък припомниха, че военното образование може да е наложително за искащите, които желаят да заемат постове в Министерство на вътрешните работи или в държавната администрация, както било във Франция. Идеята се споделя в средите на най-малко една от партиите от болшинството в Народното събрание. Опцията е военното образование да е наложително за по-младите чиновници на администрацията под избрана възраст. Но за момента това са единствено хрумвания, които Министерството на защитата обосновава с изводите от войната в Украйна. Наскоро, като заместник-министър от кабинета „ Денков “ Атанас Запрянов ги изясни пред военни, събрали се за 20-тата годишнина от участието ни в НАТО. Според него в актуалната обстановка се слага въпроса за " възобновление на мобилизационните благоприятни условия на страните ".

" Това е въпрос на национални решения ", акцентира посланикът ни в НАТО Николай Милков.

" Този въпрос не е поставян в подтекста на груповите разисквания, само че това се вписва в огромния въпрос по какъв начин дадена страна преценя, че може да бъде най-полезна за личната си защита, а също по този начин и за груповата. НАТО не дава наставления. Имаме право на наша лична суверенна преценка. НАТО не се е произнасяло, когато сме отменили наложителната военна работа, нито ще ни постанова такава в бъдеще.

33–годишният политолог Христо Иванов не се тормози да признае, че неговото потомство няма военни знания. Поколението на Христо не е било задължено да мине през казармата, без значение дали си висшист или не. Това потомство е избирало да учи и да мисли на няколко езика. Затова и Христо се сеща по-лесно за британската дума за казарма, по-трудно му е да си показа по какъв начин би изглеждало военното му образование.

" Бих минал. Бараки, физически тренировки. Няма познания за това измежду модерните хора – по какъв начин е разпределянето, защо ще бъдеш виновен, дали уменията от университета и учебно заведение могат да се приложат. Нашето потомство действително не знае. Трябва да има акция, обяснение, сигурно. "

Но единствено с акция и реклама не става, предизвестява и Николай Ненчев, някогашен министър на защитата. Тогава, преди десетина години, Ненчев правел промени за повече хора в армията на фона на хрумвания от опозицията за връщане на наложителната казарма, които не минали.

2016 година въпреки всичко донесла промени – свалянето на горната възрастова граница за банкет на бойци от 32 на 28 години. Бивши военни получили опцията да постъпват в доброволния запас. Създал се Единен образователен център за начална военна подготовка, в който да се образоват резервисти и цивилни, искащи да придобият военна подготовка на непринуден принцип.

" Търсехме избавителен вид. Сега животът се промени. Светът е веществен. Няма по какъв начин да чакаме, че едни младежи просто поради вътрешни патриотични убеждения ще отидат и ще се запишат в армията. Има обществен, има и стопански детайл ", коментира Николай Ненчев в този момент. Според него младежите не са наясно какво им следва, в случай че влязат в армията – " какво кариерно развиване ".

" Ако този човек има тласък, вместо да върви, да пътува, фамилии да се разделят, да остане в България, ако има планове да се свърже с армията, да се основат оптимално положителни условия. "

Ненчев си спомня по какъв начин до момента в който бил министър, се нароили няколко паравоенни организации. Той прави извода, че в случай че няма условия, основани от армията, интересуващите се от военно дело ще отидат таман в такива формирования.

По тематиките за военното образование на цивилни и службата им като професионални военни в армията има потребност от публичен спор, уверен е Николай Ненчев.

" Обществото да разбере, че вложенията в сигурността са фундаментални за действието му ", приканва от известно време и началникът на защитата адмирал Емил Ефтимов. Всички варианти са на масата, споделя политическото управление на армията за военното образование на цивилни. Решение обаче няма да бъде препоръчано до приключването на Стратегическия обзор на защитата, което точно поради този въпрос беше отсрочен до края на юни.

Досегашният боен министър Тодор Тагарев счита въпроса за комплициран и е на мнение, че " надали може да бъде решен в условия на политическа нестабилност ".

Никоя политическа партия от остарелия парламент в избирателен интервал не би се наела да взема тежки решения. След края на юни определените ще би трябвало да поемат рисковете от решаването на този " тежък и сензитивен проблем ".

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР